Zázemí

Školka má dvě zázemí v Žalově. Dřevěný srub v sadu v Potokách a maringotku na louce u Vltavy poblíž zdymadel. Každé zázemí nabízí jiný typ krajiny, jiné prostředí, náladu, energii. V Řeži máme louku s dvěmi zařízenými maringotkami.

Srub se nachází ve stínu lesa a vyžaduje klid a opatrnost. Terén v okolí srubu je nerovný a plný nástrah, stejně jako větve stromů a pichlavé křoví. Maringotka na louce je zalitá sluncem a krajina je plná podnětů, pohybu a neklidu. V zázemí má každý místo na své osobní věci. Pokud bude pršet nebo mrznout, budou děti v zázemí i spát.

Jsme převážně na cestách, srub a maringotka slouží hlavně jako místo srazu a odpočinku. Chodit na Levý Hradec, k Vltavě, na Holý vrch, do Tichého údolí, do sadů kolem Solníků, do Únětic a všude, kam nás nohy donesou.

Součástí dětského klubu je malý zookoutek – jeho součástí jsou momentálně kozy, morčata, králíci a několik koček. Zvířata mají svůj jasně vymezený prostor. Všechna jsou zvyklá na děti, registrovaná, odčervená, očkovaná a v pravidelné kontrole veterináře.

U srubu i v maringotce je zařízen kompostovací separační záchod. Záchodová mísa je separační, takže pro děti je to oproti klasickému záchodu mírný rozdíl, ale velice rychle se naučí tento typ záchodu používat. Odpad pravidelně zasypáváme hlínou a pilinami, takže nesmrdí. Děti si myjí ruce u zázemí v tekoucí vodě s dezinfekčním roztokem nebo v umyvadélku mýdlem.

V Řeži pobýváme v akátovém háji, ve kterém máme dvě velké maringotky. Jedna maringotka slouží v zimě, nebo za deště, jako místo k odpočívání po obědě, druhá je přizpůsobena jako prostor pro hraní si za špatného počasí - obě maringotky jsou vybaveny malými kamny, které je v zimě dokáží dostatečně vyhřát. V létě pobýváme převážně venku, kde stojí postaveny dvě pergoly, kdy jedna je s podlážkou, kde děti mohou odpočívat, druhá je vybavena jako jídelna. Podobně jako v Žalově, tady také máme separační záchody. Pitná voda je pravidelně dovážena technickými službami města v barelech.

Nově máme díky velké ochotě Miroslava Valty zázemí na Rakovnicku, poblíže Mutějovic. Jedná se o mýtinu na kraji lesa, kde je nově zařízeno sociální zařízení a dva veliké stany na přespání. Toto místo nám zejména v létě louží ke školkám v přírodě a táborům s dětmi.