Zázemí

    Školka má dvě zázemí v Žalově. Dřevěný srub v sadu v Potokách a maringotku na louce u Vltavy poblíž zdymadel. Každé zázemí nabízí jiný typ krajiny, jiné prostředí, náladu, energii. V Řeži máme louku s dvěmi maringotkami.

    Srub se nachází ve stínu lesa a vyžaduje klid a opatrnost. Terén v okolí srubu je nerovný a plný nástrah, stejně jako větve stromů a pichlavé křoví. Maringotka na louce je zalitá sluncem a krajina je plná podnětů, pohybu a neklidu. Srub bude otevřen po celý týden dopoledne i odpoledne a je určen pro sraz dětí u srubu, místo pro oběd a v případě špatného počasí jako místo pro odpolední odpočinek. Je v dosahu pěších ze Žalova a autobusu.

    V zázemí bude mít každý místo na své věci. Pokud bude pršet nebo mrznout, budou děti v zázemí spát. Okolí zázemí budeme během léta i nadále s dětmi upravovat tak, aby se nám v něm dobře žilo. Založíme bylinné záhony, spleteme loubí z divokých růží, vytvoříme různá zákoutí pro děti v divokém porostu a samozřejmě založíme ohniště. Vytvoříme pro divou zvěř letní obydlí a přístřešky na zimu. Na loce u maringotky bychom chtěli vybudovat záhonky pro pěstován ízeleniny a ovoce. Záhonky mohou být v případě zájmu v péči i rodičů.

    Budeme převážně na cestách, srub a maringotka slouží hlavně jako místo srazu. Budeme chodit na Levý Hradec, k Vltavě, na Holý vrch, do Tichého údolí, do sadů kolem Solníků, do Únětic a všude, kam nás nohy donesou.
    
     Součástí dětského klubu je „zookoutek“ – jeho součástí je koza a malý kozlík, morčata, králíci a několik koček. Zvířata mají svůj jasně vymezený prostor. Všechna jsou zvyklá na děti, registrovaná, odčervená, očkovaná a v pravidelné kontrole veterináře. 

    U srubu i v maringotce je zařízen kompostovací separační záchod. Záchodová mísa je separační, takže pro děti je to oproti klasickému záchodu mírný rozdíl, ale velice rychle se naučí tento typ záchodu používat. Odpad budeme pravidelně zasypávat hlínou a pilinami, takže nebude smrdět. Do lesa budeme s sebou nosit lopatku – jako na výletě. Děti si myjí ruce u zázemí v tekoucí vodě s dezinfekčním roztokem nebo v umyvadélku mýdlem. V terénu používáme hygienické kapesníky, anebo desinfekční gel. 

  

    V Řeži pobýváme v akátovém háji, ve kterém máme dvě velké maringotky. Jedna maringotka slouží v zimě, nebo za deště, jako místo k odpočívání po obědě, druhá je přizpůsobena jako prostor pro hraní si za špatného počasí - obě maringotky jsou vybaveny malými kamny, které je v zimě dokáží dostatečně vyhřát. V létě pobýváme převážně venku, kde stojí postaveny dvě pergoly, kdy jedna je s podlážkou, kde děti mohou odpočívat, druhá je vybavena jako jídelna. Podobně jako v Žalově, tady také máme separační záchody. Pitná voda je pravidelně dovážena technickými službami města v barelech.

Obě zázemí jsou koncipována tak, že produkují minimum odpadu.

  
Comments